- Komerční sdělení-PR články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

vivo X100 Pro: nový fotomobil s unikátní výbavou na českém trhu

Společnost vivo opět posouvá hranice profesionálního fotografování do kapsy....

Odolnost stanu vůči UV záření: Jak je to s životností barev a potisku?

Každý majitel párty stanu si nutně pokládá otázku: Jak...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Kos 

Kos je druh ptáka, který patří mezi nejrozšířenější na...

Korfu překvapí spoustou zeleně a rozmanitými plážemi

Na nejzelenějším ostrově Řecka můžete ochutnat likér z kumquatu či projít se po písečné duně.

Při výběru letní dovolené se mnozí rozhodují mezi řeckými ostrovy, kterých je velké množství a každý z nich nabízí různé atrakce. Ostrov Korfu na severu Řecka je častým výběrem rodin s dětmi, protože se zde nacházejí klidné pláže a přírodní zákoutí, navíc historické město nabízí řadu příležitostí k poznávání dávné historie Řeků.

Korfu se označuje za nejzelenější a nejsevernější ostrov Řecka. Často se přezdívá i „Smaragdový ostrov“ a právě pro množství zeleně, která zabírá téměř celou část ostrova, je zde příjemné klima. Na rozdíl od ostatních řeckých ostrov zde horko a dusné ovzduší není tak cítit.
Ostrov leží na rozhraní Jónského a Jaderského moře poblíž Albánie, do kterého je z ostrova možné udělat si celodenní výlet lodí. V řečtině se ostrov nazývá Kerkyra stejně jako jeho hlavní město, kde chodí turisté rádi poznávat řeckou historii.

Na Korfu se dostanete letecky z Bratislavy za přibližně tři hodiny. Letiště na ostrově se nachází téměř v jeho středu, takže odtud do centra hlavního města je to jen chvíle jízdy autobusem. Mezi letištěm a centrem města jezdí kyvadlová doprava, která vás zavede do všech destinací na ostrově. Dopravu je možné si zajistit i přímo přes hotel, případně využít soukromých dopravců.

Město s italskou historií
Nejčastěji navštěvovaným místem na ostrově Korfu je hlavní město Kerkyra. V roce 2007 bylo toto starověké město zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Na jeho návštěvu se vyplatí vyhradit celý den, jelikož je zde množství historických zákoutí, uliček se suvenýry a tradičními kavárnami, ve kterých si určitě budete chtít posedět a vychutnat si atmosféru města.

Kerkyra se nachází na východním výběžku ostrova, kterému dominují dvě robustní pevnosti s výhledem na tyrkysové vody Jónského moře. Více než řecký ostrov však město připomíná Itálii, jelikož v ní převládá elegantní italská architektura, která je výsledkem téměř čtyř staletí benátské nadvlády.

Právě Benátčané zde v první polovině 16. století postavili Starou pevnost, na kterou se dnes chodí dívat stovky turistů. Pevnost se nachází na malém skalnatém poloostrově a dostat se na ni dá z náměstí Spianada, které je největším náměstím v Řecku. Cesta vede vedle známého kanálu Contra Fossa, přes který kdysi vedl pohyblivý most.


Uvnitř pevnosti se nachází malý kostelík ve stylu dórského slohu, který postavili Britové v 19. století. Když se už budete na pevnosti nacházet, určitě bude stát za to, uděláte-li několik kroků navíc a přejdete se na nejvyšší bod, který je označen majákem. Odtud se vám naskytne nádherný výhled nejen na město, ale směrem na východ uvidíte také rozprostírající se Albánie.


Stoupání do kopce kolem tržiště se sezónním ovocem a zeleninou vás přivede k mohutné Nové pevnosti, kterou postavili Benátčané v 70. letech 16. století k ochraně města před Turky. Po vstupu do pevnosti se můžete procházet starými kamennými chodbami a pokud vystoupíte až na vrchol, můžete si vychutnat výhled na terakotové střechy starého města obklopené tyrkysovým mořem.

Patron ostrova
Z výhledu pevností můžete vidět Kostel svatého Spyridona, jehož zvonice s červenou kupolí dominuje panoramatu města již z dálky. Kostel byl pojmenován podle patrona ostrova Korfu, světce, kterého uctívají ve východní i západní křesťanské tradici. Uvnitř, ve slabě osvětlené boční kapli, se nachází stříbrný sarkofág zdobený drahými kameny, ve kterém jsou uloženy pozůstatky svatého Spyridona.

Spyridon byl skromný pastýř z Kypru, žil ve druhém století a jelikož byl od mládí oddaný Bohu, stal se vesnickým knězem. Za jeho dobré skutky ho prý Bůh odměnil mocí uzdravovat a schopností vyhánět démony. Na Korfu ho nazývají také „Strážce města“, protože místní obyvatelé věří, že jeho zázračný zásah několikrát zachránil jejich ostrov před katastrofou. Při příležitosti významných náboženských svátků zvykne jeho stříbrná rakev s relikviemi putovat městem, čímž si místní uctívají jeho zázračné skutky.

Nejkratší přistávací dráha v Evropě
Asi čtyři kilometry jižně od hlavního města se nachází kavárna Kanoni. Odtud se dá vychutnávat výhled na malý ostrůvek, který zabírá klášter Vlacherna ze 17. století. Pro své trpasličí rozměry je klášter jediným objektem, který se na ostrově nachází a dostat se k němu dá po molu z pevniny.

Klášter Vlacherna se nachází na malém ostrově, ke kterému se lze dostat po molu.Zdroj: Tereza Szalaiová
Hned za tímto maličkým ostrovem se nachází další ostrov, který dostal i příznačný název – Myší ostrov. Jedná se o jednu z turisty nejvíce vyhledávaných atrakcí a často se vyskytuje i na ostrovních pohlednicích. V řečtině se mu říká Pantikonissi a podle legendy je zkamenělou lodí. Najdete zde byzantskou kapli obklopenou stromy cypřišů.

Kavárna Kanoni je oblíbená také pro svou polohu vedle letiště, odkud turisté rádi pozorují přistávající letadla na nejkratší vzletové a přistávací dráze v Evropě. Dráha je ve velké míře postavena na moři a na jejím jižním konci se nachází přehrada, nad kterou musí piloti v malé výšce proletět.

Letní sídlo císařovny Sissi
Přibližně deset kilometrů od centra města Kerkyra se nachází místo, které v minulosti často navštěvovala císařovna Alžběta Bavorská, známá pod přezdívkou Sissi. Její letní sídlo Achilleon je turisty mimořádně oblíbené a není se čemu divit. Působivé architektonické dílo nadchne svými místnostmi v pseudoklasicistním stylu a velkolepými schodišti s freskami.

Sídlo bylo pojmenováno podle antického boha Achillea, což potvrzuje císařovnino nadšení z antické kultury. Od roku 1928 se sídlo stalo státním majetkem, takže je dostupný každému, kdo má zájem dozvědět se něco ze Sissiny minulosti. Před hlavním vstupem se nachází její velká socha, uvnitř lze nalézt dobový nábytek, obrazy a dokonce i některé císařovny šaty. Po prohlídce sídla určitě nevynechejte okolní zahradu, která je plná soch z 19. století a nabízí dechberoucí pohled na moře.

Za nejkrásnější část Korfu se zvykne považovat oblast Paleokastritsa na severozápadě ostrova. Tato zátoka ve tvaru srdce láká svojí azurovou vodou a kouzelnými útesy. Během dovolenkové sezóny je však velmi často přeplněná turisty, které sem dovážejí dovolenkové autobusy, takže romantické záběry fotoaparátem nečekejte. Můžete se z ní dostat do mužského kláštera Panny Marie, kde se dozvíte něco o životě mnichů na ostrově.

Pokud vás turisty přeplněné pláže nelákají, určitě nebudete litovat, pokud pojedete 35 kilometrů jižně od města Kerkyra. Najdete tam písečnou pláž Issos obklopenou křišťálově čistou vodou, která nabízí jedinečnou příležitost pro pozorování mořského světa. V okolí se nacházejí také bujné zelené lesy a jezero Korrision. Ty jsou ideálním místem pro pěší turistiku, zatímco vysoké písečné duny nabízejí výjimečný výhled na západ slunce.

Ostrov plný kumkvatů
Jedinečný zážitek budete mít, pokud navštívíte jednu z místních likérek, ve které se dozvíte vše o přípravě tradičního ostrovního likéru z kumkvatu. Toto neobvyklé ovoce pochází z východní Asie a do Evropy se dostalo v 19. století, kde se mu daří v jižnějších částech kontinentu.

Kumkvat v překladu znamená „zlaté ovoce“ a v jistém smyslu chutná jako pomeranč naruby: plod je kyselý, ale slupka je sladká. S pomerančem má podobnou i barvu, ale velikostí a tvarem se spíše podobá většímu hroznu.

Obyvatelé ostrova Korfu dávají přednost sladké kůře kumkvatu před jeho hořkým vnitřkem az tohoto ovoce vyrábějí různé produkty jako marmelády, sušenky a oblíbený likér, který se stal již tradičním nápojem ostrova. Likér se může vyrábět buď ze šťávy, ze samotných slupek, nebo z celého ovoce. Někteří výrobci likéru poskytují náhled do své výrobny, což je velmi příznivé zejména pro turisty, kteří takto ochutnávají typické chutě ostrova.

Olivový olej, feta a pomeranče
Kromě kumkvatového likéru se však na Corfu určitě nevyhnete ani typickým řeckým specialitám jako je musaka, tsatziki či feta. Tyto tradiční pochoutky nabízejí téměř v každé restauraci a pokud budete ubytováni v hotelu, určitě se s nimi setkáte iv hotelové kuchyni.

Pokud ovšem máte chuť experimentovat a chcete ochutnat i méně známé řecké pochutiny, můžete si objednat například dolmades. Jedná se o jakési plněné taštičky, které mohou sestávat buď z vinných listů, nebo vydlabané zeleniny. Ty se následně plní mletým masem a rýží a lze je zapéct.

Vegetariáni si mohou objednat kolokythokeftedes, které je i přes své složité menu velmi jednoduché na přípravu. Pokud se vám podaří vyslovit název tohoto jídla při objednávání v restauraci, na stůl vám donesou zeleninové karbanátky vyrobené z cukety, feta sýra a množství různých bylinek.

Jako dezert v Řecku určitě nesmíte vynechat baklavu, kterou naleznete v téměř každém balkánském státě. Základem většiny sladkostí na řeckých ostrovech je kombinace olivového oleje, medu, ořechů a listového těsta známého jako filo. Tradičním dezertem je také melomakarona, která kromě jmenovaných ingrediencí obsahuje také pomeranče.

- Komerční sdělení-live magazin